Zirkonyum

Doğal diş rengine benzeyen beyaz rengi ve estetik görüntüsü ile zirkonyum kaplamalar çok tercih edilen diş protezleridir.

Diş protezlerinin üretimi için seramik malzemelerin uygulanması estetik diş hekimliğinde ilgi odağıdır. Geçtiğimiz on yıl boyunca, sabit diş protezlerini imal etmek için zirkonyum bazlı seramikler başarıyla uygulanmıştır.

Zirkonyum, başarılı kimyasal özellikleri, boyutsal stabilitesi, yüksek mekanik dayanıklılığı nedeniyle diş restorasyonları için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Öte yandan, doğal dişlerin rengine benzeyen beyaz rengi, ağız boşluğunun estetik açıdan önemli alanlarında başarılı sonuçlar verir ve ışığı geçirme özelliği zirkonyumu estetik restorasyonlarda mükemmel bir materyal haline getirmiştir.

Geleneksel metal destekli seramik restorasyonlara göre estetiği bozan gri gölge oluşumu görülmez.

Zirkonyum restorasyonların hastalar için kozmetik diş hekimliğinin favorisi olmasının en önemli etkeni tamamen doğal bir görünüm kazandırmasıdır. Çoğu zaman, zirkonyum restorasyonları doğal dişlerden ayırt etmek zordur.

Ağız boşluğunun arka bölgelerinde bulunan kaplama veya köprü restorasyonları için metal destekli seramik restorasyonlar beklentileri karşılamaktadır fakat ön bölgede gülüş hattında bulunan dişlerin estetiği söz konusu olduğunda zirkonyum restorasyonlar başarılı bir gülüşün vazgeçilmez materyalleridir.

Yeni seramik malzemelerin ortaya çıkmasıyla dişsiz alanların sabit protezlerle restorasyonu için seçenekler değişmiştir. Hem döküm altın alaşımlarının hem de hassas diş döküm teknolojilerinin geliştirilmesi metalik protezlerin uygulanmasına katkıda bulunmuştur. Ancak, estetik ve biyolojik uyum için hastalardan gelen talepler nedeniyle metal içermeyen protezler ön plana çıkmıştır. Zirkonyum esaslı seramik restorasyonlar, sabit diş protezleri için metal altyapıya alternatif olarak geliştirilmiştir.

Doğal görünümlü diş restorasyonlarının başarısı; uygun malzeme seçimi, form, yüzey dokusu, ışık geçirgenliği ve renk uyumuna bağlıdır.

Giderek artan estetik ve biyo-uyumluluk bilinci sayesinde, hastalar gün geçtikçe daha fazla metal içermeyen, zirkonyum temelli çözümler talep etmektedirler.

paykwik paykasa viagra sipariş